Kategoriler

Türler

Kullanıcı İşlemleri

E-Bülten

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Mini Anket

Hangi sıklıkta kitap okursunuz?
Bu anket 5469 kez oylanmıştır.

Duyurular

Bilgilendirme

Visa Mastecard Güvenli Alışveriş Rapid SSL PTT Kargo

Hakkımızda

 

Simurg Kitabevinden İbrahim Yılmaz TRT1 Derkenar programında

 

Simurg Kitabevi Sahibi İbrahim Yılmaz Muhallebi Kralı'nda

 

Simurg Efsanesi:

Simurg uçuşa kalktığında, bilgi ağacının yaprakları titrer her bitkinin tohumlarının dökülmesine neden olurdu. Bu tohumlar dünyanın her yanına dağılır gelmiş geçmiş her bitki çeşidinin kök almasını sağlar ve böylece de (bu bitkiler yoluyla) insanoğlunun tüm hastalıklarını tedavi ederler. Simurg un tüylerinin bakır renginde olduğu söylenmiştir. Her ne kadar başlarda bir köpek-kuş olarak tasvir edilse de, daha sonraları sıklıkla bir insan veya köpeğin başıyla gösterilmiştir. Onun iyilik sever bir doğası olduğu ve kanatlarının bir dokunuşunun her türlü hastalık veya yarayı tedavi edeceğine inanılırdı.

Sufi Ferîdüddîn-i Attâr bu kuştan kendini aramanın sembolü olarak söz eder. Batıda Feniks, İran tradisyonunda Simurg, Orta doğu tradisyonunda Anka kuşu, Türk tradisyonunda Kerkes adını alan bu efsanevi kuşların ortak bir özelliği ölümsüzlüktür. Ayrıca bu kuşlarla ile ilgili anlatımlarda genellikle bir yanma motifi bulunur. Örneğin, Kerkes, Herodot ve Plütarkın değindiği Fenikste de görüldüğü gibi, öleceği zaman, bir tür ateş olup kendi kendini yakan ve kendisinden yeniden doğan bir kuştur. Anka ya da Zümrüd-ü Anka Orta doğu tradisyonuna göre, Kaf Dağında yaşar. Bu efsanevi kuş sembolizmlerinde simgelenen başlıca anlamlar, spiritüel aydınlanma ve reenkarnasyon olarak açıklanır. Feniks sembolizminde kuşun yanması cehenneme iniş deneyimini, yeniden doğması ise arınılarak saf şuur halinin elde edilişini simgelemektedir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Simurg_(mitoloji)

Simurg Sahaf Tarihçe :

Simurg Kitabevi (Sahaf)

Eski kitaplara meraklı olanlar iyi bilir; hiçbir yerde bulamadığınız kitapları Simurg`dan edinebilirsiniz. 1988`den beri açık olan Simurg, ilk beş yıl Beyoğlu`ndaki Aslıhan Pasajı`nda, 17 yıldır da Hasnun Galip Sokak`taki yerinde hizmet verdi.. (Mayıs 2010'da Beyoğlu Kalyoncu Kulluğu Caddesi'ne taşınarak "Türkiye'nin en büyük mekanına sahip" sahafı olarak devam ediyor.) Üç kardeş Mehmet, İbrahim ve Coşkun Yılmaz`ın ortaklaşa işlettikleri kitabevinde Türkiye`yi konu edinen her türlü kitap bulmak mümkün. Türkiye`nin tarihini, arkeolojisini, sanatını, edebiyatını, müziğini, sosyolojisini konu alan kitaplar, Simurg`un özel koleksiyonunu oluşturuyor. 50 binin üzerinde (Mayıs 2010 itibarıyla süreli yayınlarla birlikte 100 binin üzerinde) kitabın olduğu ve kedileriyle ünlü Simurg`un sahiplerinden İbrahim Yılmaz, elinden geçen en eski kitabın 1542 yılına ait olduğunu söylüyor: "Bu kitap İmparator Justinien`in düzenlediği Bizans kanunlarıydı ve Paris`te basılmıştı. 1600, 1700 tarihli gravürler alıp sattım." Mine Söğüt Simurg`da piyasada olmayan özel kitapları bulduğunu belirtirken: Refik Durbaş, Ali Poyrazoğlu, Bahar Siber, Hilmi Yavuz, Müge İplikçi de Simurg`u favori sahafları arasında gösteriyor.

http://www.tumgazeteler.com/?a=2613706
http://www.sabah.com.tr/cm/haber,887AAFD5497A416C85C6C9207DBD430A.html

Misyon

"Simurg, 1986nın aralık ayında, icranın pençesine düşmüş bir sahafın elinden tutmak suretiyle kuruldu. Amaç: O gün, o kitaplar yeddiemine gitmemeliydi. O günden beri de her türlü kitabı zalimin zulmünden korumaya çalışıyor."

http://batmankaya.blogcu.com/sahi-sahaflik-oldu-mu-simurg-kitabevi_35377551.html

Basından

STANDIMIZI ZİYARET EDEN BAKANIMIZIN SİMURG MERAKI!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 3. Beyoğlu Sahaf Festivali’ne katıldı.(...) Bakan, eski kitaplardan olan 1945 yılı baskılı doğu edebiyatında önemli bir yere sahip olan yazar Feriduddin-i Attar’a ait “Mantuk-ut Tayr” adlı eserin iki cildini satın aldı.

***

"İflah olmaz kitap kurtları için Beyoğlunda bir buluşma mekanı"
"Ne kitapsız ne kedisiz..."

http://www.milliyet.com.tr/2000/12/22/cumartesi/acum.html

"Kedili kitabevi : Simurg"

"Beyoğlu, İstiklal Caddesi Hasnungalip Sokakta adresinde faaliyet gösteren, Adını edebiyatta Anka kuşunun adı olan Simurg dan alan kitapevi, medya dünyası dahil entelektüel çevrenin kitap satın almak için aklına ilk gelen yerlerden biridir. Burada Doğan Hızlan la karşılaşabilir veya bir edebiyat sohbetinin ortasında bulabilirsiniz kendinizi. İbrahim Yılmaz, kardeşleri ile birlikte 1986 da kurmuş Simurg u. Yılmaz, bunun öncesinde de hep yayınevlerinde çalışmış birisi. Bu yıl Simurg la, kitapevi olarak 21. yılını dolduruyor. Simurg, satış kaygısı olmadan kitap baskıları da yapıyor."

http://www.edebiyatodasi.com/news_detail.php?id=271

"Sahafların Kare As ı"

http://arsiv.sabah.com.tr/2008/02/29/cm/haber,887AAFD5497A416C85C6C9207DBD430A.html

"Türkiye nin en iyi 10 kitapçısı"

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=478887

Misyon 

"Bir kitabevini değil de sanki bir dostunuzu ziyaret ettiğinizi hissediyorsunuz."

Beyoğlu , Hasnun Galib Sokağında yer alan Simurg Kitabevini daha önce de defalarca ziyaret etmiştim.
(Hasnun Galib Sokağı , İstiklal Caddesinde , Taksim meydanından Tünele doğru ilerlerken sol taraftan üçüncü sokağa giriyorsunuz , daha sonra ilk sağa döndüğünüzde birkaç kitabeviyle birlikte Simurg sizi karşılıyor.) (Mayıs 2010'dan beri Beyoğlu Kalyoncu Kulluğu Caddesi'ndeyiz. Detay için Tıklayınız.)

Simurg Kitabevi sahipleri , her zaman müşterilerine karşı dost canlısı yaklaşıyorlar.
Bir kitabevini değil de sanki bir dostunuzu ziyaret ettiğinizi hissediyorsunuz.
Dünkü ziyaretimde , özel bir kitap arıyordum.
Simurg un daha eski kitaplarının raflarda yerini süslediği apartman dairesindeki yerlerini gezme şansına sahip oldum. (Yan sokakta Pandora Kitabevi nin yan apartmanı)
Tüm kitapların özenle dizildiği ve tüm duvarların kitaplıklarla döşenmiş olduğu muhteşem bir daireydi. Simurg un sahiplerinden İbrahim Bey(Yılmaz ) bizzat ilgilendi ve aramış olduğum kitapları gösterdi . İbrahim Bey gibi hoş sohbet bir insanla tanıştığım için çok mutlu oldum. Yakında Simurg bir de Sahaf dükkanı açacakmış . İbrahim Bey , sahaf dükkanının açıldığını bana mail ile bildirecek. Sahaf Dükkanı açıldığında onun da adresini blogum aracılığıyla paylaşırım.

Arayıpta bulamadığınız bir kitap varsa mutlaka Simurg Kitapevini ziyaret etmelisiniz.

http://sevan.blogcu.com/simurg-kitabevi_31369721.html

***

"İçerde kimisi kör kimisi topal, ilginç isimli kediler vardır"


Türkiyenin en iyi ilk on sahafı içindeki, Beyoğlu Hasnun Galip Sokağında bulunan sahaf-kitabevi. (Mayıs 2010'dan beri Beyoğlu Kalyoncu Kulluğu Caddesi'ndeyiz. Detay için Tıklayınız.) İçerde kimisi kör kimisi topal, ilginç isimli kediler vardır ve belli sürelerle çay servisi yapılır.Sahibi İbrahim Yılmazdır.

pelops - http://www.sosyomat.com/etiket/simurg-kitabevi

***

"simurg aşktır, simurg meşktir."

simurg kuştur, simurg kedidir.
simurg sohbettir, simurg okumaktır.
simurg kitaptır, simurg dergidir.
simurg kitap kokusudur, simurg şiir atıdır.
simurg tietzedir, simurg lexicondur
simurg ibrahim beydir, simurg coşkun beydir.
simurg candır, simurg canandır.
simurg eliftir, simurg bedir.
simurg aşktır, simurg meşktir.
simurg bahanedir, kitap şahanedir.

samed karagoz - http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=10262134

***

"Hangi kitabı okumak istiyorsan alabilirsin. Okuduktan sonra geri getirirsin. Ne de olsa devamlı müşterimsin."

İlle de burada ya da bu şekilde yapacağım dediğim birkaç İstanbul takıntımdan biridir okunacak kitabın mutlaka Sahaf Simurg’dan alınması.

Fatif Özcan -  http://fatihozcan.net/?p=65